Dziennik niwelacji technicznej powstaje w terenie (w przypadku niwelatorów cyfrowych zapis następuje w instrumencie) i na jego podstawie obliczamy wysokości mierzonych punktów. Odwrotną sytujacją jest wygenerowanie raportu z niwelacji technicznej, na podstawie punktów na mapie, które muszą mieć przynajmiej wysokość Hg (wysokość góry, np. góra studni). Jeśli punkt będzie miał dwie wysokości Hg i Hd (wysokość dołu, np. dno studni) to w raporcie pojawią się oba odczyty. Do odczytu Hd do nazwy zostanie dodana litera 'd'.
Program do tworzenia raportu z niwelacji technicznej możemy uruchomić na dwa sposoby. Pierwszy poprzez główne okno programu, które uruchamiamy za pomocą polecenia APIGEO lub AG. Przechodzimy do menu Operaty -> obliczenia -> Niwelacja -> Raport z punktów – Geometryczna Tam i Powrót. Drugi sposób, szybszy, to wpisanie w linii poleceń RAPORTNIWELACJIZPUNKTOW.
Jeżeli mamy aktywną subskrypcję to uruchomi się nowe okno 'Raport niwelacji z punktów'. W górnym pasku pojawi się informacja ile dni zostało do jej końca.
W ustawieniach mamy opcje od wyboru:
Widoczność obiektów aktywuje się dopiero wtedy, gdy utworzymy niwelację, wystarczy w kierunku TAM z zaznaczoną opcją 'Automatycznie generuj PRZEJŚCIA powrotne'. W tym przypadku jeżeli klikniemy 'Włącz tylko tam' to na ekranie zostanie wyświetlony przebieg niwelacji TAM, natomiast kliknięcie przycisku 'Włącz tylko powrót' spowoduje wyświetlenie niwelacji powrotnej, gdzie pojawią się jasnoniebieskie okręgi wstawione w miejscu stanowiska o promieniu takim jaka będzie wartość w polu 'Odległość punktów pośrednich od stanowiska'. Kolory niwelacji:
Widoczność - nie aktywna (nie została utworzon jeszcze niwelacja)
Widoczność - aktywna (po utworzeniu niwelacji)
Pierwszym krokiem do utworzenia niwelacji z punktów jest wskazanie wszystkich punktów, które uczestniczą w niwelacji. Klikamy przycisk 'Wybierz punkty >>' i wskazujemy wszystkie punkty do niwelacji. Punkty muszą mieć minimum wysokość Hg. Mogą mieć dwie wysokości Hg, Hd. Imporotwać punkty na mapę możemy za pomocą menadżera manupunktów. Chcesz dowiedzieć się więcej to wejdź tutaj.
Drugim krokiem jest wskazanie przejść TAM. Mamy trzy opcje do wyboru:
W trzecim kroku możemy utworzyć odczyty pośrednie, dla których mamy opcje
Takie same zasady obowiązują przy tworzeniu kierunku POWRÓT.
Widok modelu niwelacji -kierunek TAM.
Widok modelu niwelacji - kierunek POWRÓT.
Po utworzeniu niwelacji z punktami pośrednimi, lub bez zostaje jeszcze wygenerowanie dziennika pomiaru niwelacji technicznej. Po wciśnięciu przycisku 'Raport' pojawi się nowe okno z opcjami:
Następnie zaprezentowane zostaną parametry niwelacji TAM i POWRÓT. Na samym dole okna umieszczona jest tabela z odczytami. Jeśli któryś z wierszy będzie w kolorze czerwonym to oznacza, że zostały przekroczone wartości odczytów na łacie, albo mają wartości ujemne. Oznacza to, że tak utworzona niwelacja, z podaną wysokością łaty nie jest możliwa. Jeżeli żaden wiersz nie jest podświetlony to możemy zapisać niwelację do jednego z pliku niw lub docx. Plik docx otwiera się tylko w Word Office firmy Microsoft.
Okno raport - parametry niwelacji.
Okno raport - dziennik niwelacji.
Przykład dziennika niwelacji. Po lewej Raport W, po prawej Raport C.